CategoriesGenel

Deri Çantaların Kullanımında Dikkat Etmemiz Gerekenler

Deri çantalar, tasarımına göre %100 deri ya da bir kısmı suni deri olarak kullanılabiliyor. Öncelikle alacağınız deri çantanın içerisinde ne kadar oranda gerçek deri olduğuna dikkat etmelisiniz. Birçok deri çanta üreticisi ve markası tarafından kullanım kılavuzu yer alabiliyor. Bu şekilde içeriğinde ne oranda deri kullanıldığını ve kullanımına dair bilgileri okuyabilirsiniz.

Deri çantaların bazı özellikleri vardır;

  • Kırılmaya müsait
  • Yumuşak
  • Kaliteli
  • Kullanıcı hatası ile deforme olabilen
  • Elde yıkama ya da kuru temizlemeye müsait

Tüm bu özellikler uygun kullanım koşulları olması halinde oluşur. Kullanıcı hatasından kaynaklı olarak birçok deri çantanın kısa sürede deforme olması mümkün oluyor. Derinin hassas bir yapıda olması ona özen göstermeniz anlamına geliyor. Deri çantanıza, abiye ya da en değerli aksesuarlarınıza baktığınız gibi titiz davranmanız gerekiyor.

Deri Çantanızın Kırılmasını Önleyin

Deri çantalarda meydana gelen kırılmalar kullanımda fazla ağırlığın kullanımından kaynaklanabiliyor. Teslim olarak gayet sağlam aldığınız çantanızın daha sonradan formunu kaybetmesi tamamen kullanım yanlışlığınıza bağlıdır. Sıkıştırmak, fazla yük koymak ya da içerisine sert cisimler yerleştirmek çantanızın zarar görmesine neden olur.

Deri Çantanıza Ağırlık Koymayın

Çantaların içi bazen çarşı gibi kalabalık olabiliyor. Bu nedenle içerisine koyacağınız eşyaları minimize ederek daha sadeleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Kullanacağınız belirli eşyaları yanınıza alarak hem daha az yük taşımanızı kolaylaştırırsınız hem de çantanızın derisine zarar vermemiş olursunuz.

Bazı zamanlarda çantanın kullanım amacına göre içerisinde gerekli gereksiz birçok şey konulabiliyor. Makyaj eşyası, not defteri, tablet, şarj cihazı ve daha birçok eşyanızı tek bir çantanın içine hapsetmek sizin için kolay olsa da deri olan çantanız için bu durum tam bir faciadır. Her ağırlık koyduğunuzda deri aşağı çekecek ve şekli tamamen bozulacaktır.

Deri Çantanızı Özenle Askıya Asın

Çantanızı askıya asmadan diğer çantalarınızın olduğu dar bir alana sıkıştırmak kesinlikle çantanızın sonu olabilir. Deforme olabilen deri çantanızı özenle giyinme odanızda içerisine formunu kazandıracağınız yumuşak materyaller koyarak rafta muhafaza etmeniz doğru olacaktır. Böyle bir imkânınız yok ise çantanızı askıya asmanız en iyi kullanım sonrası saklama biçimi olur.

Deri Çantanızı Dış Etkenlerden Koruyun

Deri çantanızı dış etkenlerden korumanız özellikle dolap içerisinde yer alan bazı kıyafetlerinizin metallerinden korumanız anlamına geliyor. Bu şekilde yırtılmayı, metale geçerek delinmesini önlemiş olursunuz. Deri çantanızın sürtünme yoluyla zarar görmemesi adına mümkünse bez torba içerisinde askıya asmanızı tavsiye ediyoruz.